Dispatch is een Nederlands bedrijf dat zich richt op de ontwikkeling, bouw en het beheer van grootschalige batterij-energieopslagsystemen. Om hun portfolio uit te breiden haalde Dispatch begin dit jaar in recordtijd vijf miljoen euro op via Zonhub.
Project Amethyst bereikte een belangrijke mijlpaal: de batterijcellen zijn geplaatst en vormen straks het hart van dit grootschalige energieopslagproject.
Op 12 juni organiseerde Dispatch een kijkmoment voor project Amethyst waar ook Zonhub investeerders voor waren uitgenodigd. Dispatch deelde samen met partners en investeerders de voortgang, de bezoekers kregen een kijkje achter de schermen en werden bijgepraat over de laatste ontwikkelingen. We spraken na het kijkmoment met Eiso Vaandrager, CEO van Dispatch.

Kun je iets meer vertellen over wat Project Amethyst inhoudt? Jazeker! Project Amethyst is het eerste project van Dispatch dat wordt gebouwd. Het is op een industieterrein in Dordrecht en is 45MW/90MWh groot. Het is gefinancierd door Macquarie Captial, EPICO2 en ABNAMRO.
Wat maakte dit moment zo bijzonder voor jou en voor Dispatch? We hebben afgelopen week gevierd dat alle 144 batterijen (Cubes) op de site zijn aangekomen en de komende periode worden aangesloten op het net van Stedin.
Wat maakt dit project uniek in Nederland? Het is zo direct de grootste operationele batterij in Nederland, dan kan de batterij ingezet gaan worden op de energiemarkt en helpen het net te balanceren.
Wat betekent jullie werk voor de energietransitie? Het is misschien een beetje oneerbiedig om te zeggen, maar zonder batterijen (of andere grootschalige opslag) kunnen we niet verder met de energietransitie. Het is echt een cruciaal onderdeel. Maar het mooie is, de techniek is er al en de prijs van batterijen is zo gedaald, dat er geen subsidie gegeven hoeft te worden. Ik heb het volste vertrouwen dat we samen de energietransitie zullen doorzetten.
In februari ’25 hebben 988 investeerders een totaalbedrag van 5 miljoen euro geïnvesteerd in de ontwikkeling van toekomstige projecten van Dispatch. Het Amethyst Project in behoorde daar niet bij. Hoe zit dat precies? Ja dat klopt, Amethyst Project was al ontwikkeld en gefinancierd. De lening van de investeerders helpt Dispatch bij de ontwikkeling van verschillende andere projecten waar we hard aan het werken zijn om die te realiseren. Zo zijn we in België bezig met het project Topaz. Dat is een 140MW batterij project bij Antwerpen in de buurt. We verwachten komende maand de bouwvergunning te ontvangen. Als een project wordt gefinancierd door de investeerders, betalen wij daarmee weer de lening aan de investeerders terug.
Om welke reden(en) vind je het belangrijk om investeerders te betrekken en op locatie uit te nodigen? Als Dispatch willen we graag al onze 988 investeerders graag betrekken wij de stappen die we gezamenlijk maken. Het geeft ons de mogelijkheid om met onze investeerders te praten en daarnaast zijn grootschalige batterijen is iets nieuws voor veel mensen. Het is best indrukwekkend om daar tussen die cubes rond te lopen.
Wat zijn de volgende stappen voor Dispatch nu deze mijlpaal is behaald? Voor Amethyst is het vooral zorgen dat de batterij goed is aangesloten op het net. Voor Dispatch is het vooral focussen op de volgende projecten. We zijn nu ook heel actief in Duitsland. We verwachten daar binnenkort meer over te kunnen aankondigen!
Welke kansen zie je voor de BESS-projecten van Dispatch in Nederland? En zie je ook uitdagingen? De grootste uitdaging voor BESS (Battery Energy Storage System) projecten in NL zijn de continue veranderende regels en gridfees. Hierdoor zijn deze projecten veel minder rendabel dan in het buitenland. En omdat er geen subsidie op zit, zullen investeerders toch eerder daar kijken dan in Nederland. Maar uiteindelijk zullen we ze toch ook in Nederland nodig hebben als we het licht aan willen houden. Gelukkig geeft de Tennet zelf ook aan dat ze vele GW aan BESS nodig hebben. Daar vertrouwen we op en we zijn dus nog maar net begonnen!
